Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Tendence k rychlému růstu - tzv. překotný růst u štěňat

29. září 2007 v 9:28 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Tendence k rychlému růstu - tzv. překotný růst u štěňat
Většina velkých plemen psů má sklon k rychlému růstu. To v určitém věku (nejčastěji kolem 5-6 měsíce stáří vede k nadměrné zátěži rostoucího podpůrného aparátu - kosti, vazy, šlachy). Výsledkem je vývoj dysplazie kyčelního kloubu, prošlapování tlapek a další postojové abnormality. Diety pro rostoucí psy musí obsahovat limitovanou hladinu energetického potenciálu, který je základním hybatelem tělesného růstu.
Štěňata velkých plemen jsou v období růstu ( do stáří 18-24 měs.) zatížena rizikem vzniku ortopedických onemocnění mnohonásobně více než plemena ostatní. Vznik onemocnění kloubů a kostí je vázán na tři skupiny faktorů-dědičnost, výživa, zátěž. Nelze říci v jednotlivých případech, který faktor byl dominantní, ale lze říct ,že všechny tři se vzájemně doplňují.
Dědičnost-některá ortopedická onemocnění mají vysoký koeficient dědičnosti ( jsou vysoce dědičně vázaná)- jako dysplazie kyčelních kloubů(DKK) , jiná méně-jako dysplazie loketního kloubu (DLK) u některých dědičnost zatím nebyla prokázána- panostitida,ostechondroza,atd.
Tento faktor může majitel ovlivnit výběrem štěněte ( rodiče negativní na DKK). Ale i při spojení rodičů , kteří jsou na DKK negativní - je až 30 % pravděpodobnost objevení se DKK ve vrhu.
Zátěž-nadměrná zátěž psa v období růstu může vést k přetěžování nezralého skeletu a následného prohlubování ortopedických vad.
Výživa- by měla zohledňovat dva základní trendy - prevence překrmování ( nadměrný energetický přísun) vedoucí k překotnému růstu, a nadměrný dlouhodobý nadbytek vápníku v krmné dávce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pečujete o svého miláčka ?

ANO 91.1% (1235)
NE 8.9% (120)

Komentáře

1 Hana Fuszteiová Hana Fuszteiová | E-mail | 9. října 2007 v 8:03 | Reagovat

Dobrý den.Jsem majitelkou zlatého retrívra,psa, ve stáří čtyř měsíců.Asi měsic,možná chvilku déle pozoruji,že má občas problém s udržením rovnováhy.Chvilku se motá,někdy to vyrovná a jindy padá na pravý bok.Poprvé jsem to pozorovala po hře se stejně starým,ale větším psem(jihoruský ovčák).Včera jsem to zaznamenala znovu.Byl sám na zahradě.Při lékařské prohlídce se choval normálně.Mám ho pozorovat.Mám se znepokojovat?Děkuji Hana F.

2 Izzy Izzy | E-mail | Web | 1. října 2011 v 16:04 | Reagovat

Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.