Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

RETRIEVE  … znamená aportovat …

29. září 2007 v 8:04 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Charakteristika plemene
RETRIEVE … znamená aportovat …
Stalo se už tradicí, že se o původu retrívrů vypráví hodně historek:
V Anglii si lovci chovají pro různé způsoby lovu samostatná plemena, aby si jejich ohaři nepokazili vystavovaní a postoj. Proto se pro práci aportérů využívali dříve různí kříženci mezi ovčáky a honiči, stejně jako vodaři, pudli a španělé. Postupně však bylo jasné, že tito psi musí mít dostatečnou velikost, sílu, vytrvalost a hlavně odolnost v jakémkoliv prostředí a především ve studené vodě. Znalci psů té doby R. Strebel a V. Shaw považují za předky všch retrívrů psy z Nového Foundlandu a Labradoru. Jaký druh psa byl však do Anglie dovezen je nejasné.
Odnepaměti zde žijící Eskymáci měli vlkům podobné psy se vzpřímenýma ušima a ocasem více či méně zatočeným nad hřbet. Tento severský pes se však předkům retrívrů vůbec nepodobobal, proto se předpokládá, že tito psi se museli dostat do severní Ameriky z Evropy. Uvažuje se o velkých dogovitých psech Vikingů, žijících zde už před pěti stoletími, stejně jako později o psech sv. Huberta dovezených z Anglie.
Zajímavá je i domněnka Mary Wiliams, že předcůdci labradorů jsou portugalského původu.
Dodnes existující pastevecké plemeno Cao de Castro Laboreiro se totiž i v současnosti co do velikosti podobá labradorům. Navíc území Labradoru bylo od počátku 16. století po dobu 250 let portugalskou kolonií a názvy Laboreiro - Labrador ( pobřeží dělníků ) zní velmi podobně.
Když se v polovině 19. století začalo v Anglii s čistokrevným chovem retrívrů, byli zde známí pouze psi s vlnitou a kudrnatou srstí. Typ Wavy se časem rozplynul do plemen flat coatet a golden, zatímco curly coated se stal nejstarším plemenem této skupiny aportérů:
V současné době dělíme retrivery takto:
- CURLY COATED RETRIEVER ( FCI - Standard N° 110/22.01.1999/GB )
- FLAT COATED RETRIEVER ( FCI - Standard N° 121/29.01.1999/GB )
- GOLDEN RETRIEVER ( FCI - Standard N° 111/29.01.1999/GB )
- CHESAPEACE BAY RETRIEVER ( FCI - Standard N° 263/USA )
- LABRADOR RETRIEVER ( FCI - Standard N° 122/29.01.1999/GB )
- NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER ( FCI - Standard N° 312/Gkanada)
V. Shaw ještě v roce 1880 popisuje retrívra norfolského a ruského, ovšem o jejich nejednotný vzhled je považován za bastardy. Rovněž R. Strebel ve svých knihách píše jen o typu wavy a curly, a retrívr z Labradoru není považován ještě za samostatné plemeno.
Přestože ze šetsti plemen retrívrů byla čtyři prošlechtěna do oficiálního uznání v Anglii, nedá se říci jsou jen přívažkem k ohařům při jejich stylovém způsobu lovu v Anglii. Vždyť další dvě plemena vznikla v USA a Kanadě, a tam se jistě musela prosadit zcela samostatně.
Pokud si projdeme i ostatní plemena, která se podílela na šlechtění, musí se dojít k závěru, že retrívři nejsou jen aportéři. Tak curly coated v sobě nese i krev vodních španělů, pudlů a novofoundlanďanů. V chovu flat coated se nejvíce uplatnil původní typ wavy s vlnitou srstí, setři a staří labradoři.
O zlatém retrívru jsou prý nejpřesnější údaje, ale i to se týká jen konkrétních jedinců. I tady se může hovořit o jen o psech s vlnitou srstí a dále pak o setrech, popř. bloodhoundech a vodních španělech.
Americký chesapeake bay má v sobě psy z Nového Foundlandu, coonhoundy a otterhoundy. Toller, vyšlechtěný v Kanadě a s neskutečným oficiálním názvem - nova scotia duck tolling retriever v sobě nese vedle některých výše uvedených plemen i kokra a kolii, což z něho prý dělá i dobrého hlídače.
A ještě několik vět k názvu této skupiny. Slovo RETRIEVE má v angličtině hned několik významů, ve vztahu ke psům se překládá jako aportovat. Není zcela jasné proč se retrívrům v Česku říká přinašeči, protože v Anglii mají pro tento účel slovo bring. Navíc význam slova aportovat, aport, je téměř mezinárodní a v myslivosti by to mělo platit mnohonásobně !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.