Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Pořídit si fenu nebo psa retrivera ?

29. září 2007 v 8:01 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výběr štěňete
Pořídit si fenu nebo psa retrivera ?
To je snad nejzákladnější otázka při rozhodování, když si pořizujeme jakéhokoliv psa.
Je samozřejmé, že tato otázka nás napadne i při výběru retrievera, a to i tehdy, když už jsme se pro plemeno retrievera rozhodli pro jeho vzhled a úžasné vlastnosti.
Nakonec se dá konstatovat, že na tom v podstatě ani nezáleží !!!
Ať se rozhodneme tak či onak, existují na obou stranách určitá pro a proti.
Jaký je pes ?
Všeobecně většího vzrůstu, tedy mohutnější postavy, prudčího jednání, někdy i tvrdohlavého. Všeobecně se tvrdí, že pes je hůře ovladatelný a cvičitelný. Většinou vyžaduje pevnější a důslednější výcvik. Pes bývá skutečně nepodajnější, někdy až neurvalý a při jeho výcviku je často nutné použít i ostřejších metod. Není to však proto, že by pomaleji chápal, ale proto, že se nedokáže vždy dostatečně soustředit. Zajímají jej nejrůznější pachy, na jejichž místě rád zanechává své vizitky - značkování.
Za výhody se může považovat právě jeho tvrdší povaha a snášení i tvrdšího zacházení. Pes si současně uchovává v paměti jednotlivé cviky pevněji než fena. Oproti tomu stojí silný rozmnožovací pud, a proto hárání fen je pro majitele psa opravdu pohromou. Pes se právě díky rozmnožovacímu pudu, který je je na jeho žebříčku hodnot nejvýše, stává neposlušným již při jakémkoli nasátí pachu háravé feny. Pro někoho může být nevýhodou i neustálé značkování stromů, patníků, rohů včetně těch, které jsou v bytě a dalších míst, jako kol osobních automobilů aj.
Jaká je fena ?
Milá, přítulnější, věrnější, poddanější a ochotnější k práci. Jednání má spíše promyšlené a vyrovnané. Je většinou menšího vzrůstu. Při jejím výcviku by měl být zvolen citlivější přístup. Jen málokdy vyvolává fena konflikty mezi dalšími psy.
Nevýhodou je zpravidla dvakrát do roka opakující se hárání, dále změna v chování v době hárání , když má tendence unikat za psy, kdy tři týdny musíme fenu dobře hlídat, aby nedošlo k nežádoucímu spojení. Je-li fena v době hárání ve výcviku, znamená to přerušit výcvik na poslední dva týdny hárání. Není třeba ani zvlášť zdůrazňovat, že je velmi nepříjemné pro držitele feny, padne-li hárání do termínu zkoušek a výstav. Po dobu hárání lze sice hormonálně posunout, avšak chceme-li fenu využívat v chovu, neměli bychom se uchylovat k těmto praktikám, které by nemusely proběhnout bez dalších následků.Nevýhodou je také skutečnost, že v době hárání feny,a to zejména na venkově se sbíhají psi z celého okolí a místo se stává pro sousedy i pro majitele nepříjemným.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Líbí se Vám plemeno GOLDEN RETRIEVERA ?

ANO A MOC 69.3% (2034)
ANO 6.5% (192)
SNAD ANO, ALE... 4.2% (123)
NEVÍM 3.9% (114)
NE 4.4% (128)
NE, MÁM JINÉ PLEMENO PSA 6.8% (200)
NE, NEMÁM RÁD PSY 4.9% (145)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.