Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Program kontroly hmotnosti u psů

19. ledna 2007 v 16:21 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Program kontroly hmotnosti u psů
Obezita je běžný problém psů. Typické příčiny a následný program celkové kontroly může vyústit v kontrolované snižování hmotnosti a její udržení. Program celkové kontroly hmotnosti obsahuje ohodnocení a psa a úpravu chování.
Definování, příčiny a faktory přispívající k obezitě
Definice obezity
Obezita je definována jako zvýšení tělesné hmotnosti mimo omezení kosterních a fyzických požadavků, vyplývající z nahromadění přebytku tuku.
Příčiny obezity
Obezita vzniká když příjem energie převyšuje její výdej. To jednoduše znamená, že pes jí více energie než použije a přebytečnou energii si uchovává.
Faktory přispívající k obezitě
Překrmování
Nečinnost
Plemeno
Věk a plemeno
Kastrace
Cukrovka
Hypotyreóza
Důležité živiny
Tuk a uhlovodany
Psi používají tuk jako primární zdroj energie. Zvířata s nadváhou ukládají tuk ještě snadněji když je energie dodávaná v krmivu ve formě tuku. Psi s nadváhou nebo obézní psi by měli být krmeni nízkotučným krmivem s větším množstvím uhlovodanů.
Vláknina a mastné kyseliny
Normální množství vlákniny, dodávané středně fermentovatelným zdrojem vlákniny, pomáhá vytvářet a udržovat zdravé střevo. To je zvlášť důležité pro psy v režimu hubnutí. Některé výrobky pro snižování hmotnosti psů ředí energii vysokým množstvím vlákniny. Krmiva s vysokým množstvím vlákniny mohou redukovat stravitelnost a absorpci mnoha živin, včetně tuku. Tato krmiva mají za výsledek velké množství stolice a snižují kvalitu srsti a kůže. Krmiva která poskytují přizpůsobený profil mastných kyselin udržují zdravou kůži a srst psů, navzdory sníženému množství tuku.
Postupné snižování hmotnosti
Cílem dobrého programu na kontrolu hmotnosti by mělo být postupné snižování hmotnosti. Psi by měli ztrácet 1 - 2% počáteční hmotnosti týdně. To může být dosaženo omezením kalorického příjmu na základě doporučení na etiketě krmiva.
Celkový program kontroly hmotnosti může vést k úspěšné redukci hmotnosti u obézních psů. Doporučuje se kompletní zhodnocení veterinářem a vaše péče je nezbytná k úspěchu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pečujete o svého miláčka ?

ANO 91.1% (1235)
NE 8.9% (120)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.