Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Pojmy - EXTERIÉR

20. listopadu 2006 v 15:44 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Psí pojmy
Albín Zvíře s nedostatečnou pigmentací sliznice, kůže i srsti. Většina albínů mívá velmi světlé nebo modré oči. Albinismus je dědičný a v čistokrevném chovu naprosto nežádoucí.
Bedra Úsek mezi hřbetem /brániční obratel/ a zádí. Jsou krátká, pevná, měkká, široká, úzká, dobře nebo volně vázaná, nedostatečně nebo úměrně osvalená, klenutá.
Běhy Končetiny psa (myslivecky)
Bělouš Bílý podklad srsti s malými, částečně poněkud s nejasnými skvrnami
Black and tan Je to barevný ráz - barva černá s pálením (se znaky) vyskytující se u některých plemen (např. hovawart, dobrman, kavalír king charles španěl...)
Blenheim Je to barevný ráz. Základem je bílá barva s rezavě hnědými znaky (např. kavalír king charles španěl).
Blue merle Je přípustný barevný ráz u některých plemen (např. kolie). Merle znamená grošování a jde vlastně o dvojí pigmentaci (modré grošování) srsti v barevných plotnách na bílém základu.
Buldočí skus Vzniká zkrácením a nevyvinutím lícních kostí. Horní čelist je krátká, ale dolní je normálně vyvinutá. Jde o velmi výrazný předkus, kdy jsou před linii horních řezáků předsunuty nejen spodní řezáky, ale taktéž i špičáky.
C špičáky
Čelní sklon (stop) tvoří přechod mezi nosním hřbetem a čelem a je buď výrazný, nebo nevýrazný, vyjádřený nebo nevyjádřený.
Čelo Část těla psa, může být široké, úzké, ploché, klenuté, zaoblené, k očím se zužující, s čelním vrubem nebo bez něho.
Čenich Část těla psa, bývá různě zbarven, proto je třeba vyjádřit barvu, nosní otvory mohou být úzké nebo široké, hodnotí se kvalita pigmentace
Čtvercový formát Výška psa odpovídá jeho délce
Dentes canini Špičáky (používaná zkratka C)
Dentes incisivi Řezáky (používaná zkratka I)
Dentes molares Stoličky (používaná zkratka M)
Dentes premolares Zuby třenové (používaná zkratka P)
Dlouhá srst Obzvláště dlouhé pesíky, podle plemene s podsadou nebo bez podsady
Drátosrstost Hustá, krátká, tvrdá srst s vousem
Harlekýn Modře skvrnité zbarvení-merle faktor (německá doga)
Hlava Část těla psa, může být ušlechtilá, neušlechtilá, přiměřená, lehká, těžší, hrubá, pohlavně výrazná (samčí, samičí), typická, netypická.
Hlezno Část těla psa, označuje se jako výrazné, nevýrazné, úzké, široké, silné, slabé, suché, nízko u země, vysoko od země.
Hleznový kloub Úhel hleznového kloubu má význam pro způsob pohybu
Hrdlo Část těla psa, jedná se o přední část krku, označuje se jako ladné, široké, úzké, lymfatické, suché.
Hrudní končetina Část těla psa, jako celek může být rovná, křivá, rachitická, dobře nebo špatně zaúhlená, dobře nebo málo osvalená.
Hrudník Část těla psa, bývá hluboký, mělký, úzký, široký, krátký, slouhý, sudovitý, kýlovitý, klenutý, dobře vyvinutý, zaškrcený za plecí, zpředu pozorovaná hruď je dobře vyvinutá, nevyvinutá, plochá, široká, úzká, osvalená, málo osvalená.
Hřbet Část těla psa, úsek od kohoutku po bedra. Může být být rovný, kapří, prohnutý, pevný, měkký, úzký, široký, dlouhý, krátký, málo nebo dostatečně osvalený.
Chocholka Dlouhá, jemná srst na temeni hlavy (čínský chocholatý pes, dandie dinmont teriér).
Chrup Sestává ze 42 zubů, a sice ze 6 řezáků, 2 špičáků, 8 třenových zubů, 4 (nahoře) ev. 6 (dole) stoliček. Existuje nůžkový, klešťový skus, předkus
Jablkovitá hlava Kulatá, ve tvaru jablka zformovaná vrchní část lebky některých trpasličích plemen psů (čivava)
Kalhoty Dlouhá srst na zadní straně stehen pánevních končetin
Kapří hřbet Vysoce klenutá bedra (např. francouzský buldoček)
Klabonos Silně konkávní hřbet nosu (bulteriér, barzoj)
Klešťový skus Svislá linie dolních řezáků je na stejné úrovni jako u horních řezáků, kousací řady obou čelistí dosedají na sebe
Klíšťky 1.řezáky
Kohoutek Nejvyšší bod linie hřbetu, vrchní okraj lopatek a trnové výběžky 4. a 5. hrudního obratle. V tomto bodě se měří výška psa.
Koleno Část těla psa, může být volné, vybočené, vbočené.
Kondice Získané tělesné proporce, závislé na výživě, pohybu, zdravotním stavu, držení psa.
Konstituce neměnný tělesný stav, celková zdatnost jedince s ohledem na jeho tělesnou stavbu, zdravotní stav a temperament a může být jemná, hrubá, suchá, lymfatická.
Krk Část těla psa, bývá dlouhý, krátký, slabý, silný, přiměřený, svalnatý, suchý, lymfatický, vysoko nebo nízko nasazený, vysoko nebo nízko nesený, vyklenutý, jelení, ovčí.
Kudrnatá srst Vlnitá srst, která má sklon k plstnatění
Kupírování Krácení ocasu a uší
Lalok Volná kůže na spodní straně krku
Maska Převážně tmavě pigmentovaná partie kolem mordy (leonberger, mops) nebo na hlavě
Merle faktor Grošování je dědičné, vlastně dvojí pigmentace v barevných plochách a projevuje se i jako částečně nebo zcela modré oči. Spáří-li se dvě zvířata s merle faktorem, můžou vzejít znetvořená nebo života neschopná štěňata.
Mimochod Současný pohyb obou končetin na jedné straně těla (levá přední jde s levou zadní)
Netopýří ucho Specificky vztyčené nebo široce nasazené, dlouze protáhlé, nahoře zaoblené (např. francouzský buldoček).
Nůžkový skus Řezáky dolní čelisti leží těsně za řezáky horní čelisti
Pálení Světlé znaky na tmavé srsti, např. žluté nebo hnědé, pravidelné znaky na černém základě (black and tan)
Paspárek Pátý prst umístěný na zadní straně končetiny psa v oblasti nadprstí (u některých plemen se paspárky na zadních končetinách odstraňují)
Pigment barvení ve tkáni těla (srst, kůže)
Plotny Velkoplošné, jinobarevné skvrny na srsti
Podkus Řezáky spodní čelisti zřetelně leží za řezáky horní čelisti (mezera)
Podsada Jemná, hustá, převážně krátká, měkká srst, která slouží jako tepelná izolace.
Pohybová mechanika Je pro psa velmi důležitá a na výstavě se popisuje nejen tvar a osvalení končetin, ale i jejich postoj, jak se jeví v klidu a za pohybu. Proto si rozhodčí dávají předvádět psy v pohybu, během něhož nejlépe vyniknou přednosti a vady končetin, jež mají vliv na pohybovou mechaniku.
Postoj hrudních končetin Může být korektní, úzký, široký, sevřený, rozevřený, sbíhavý, rozbíhavý (francouzský), zaúhlení správné nebo nesprávné.
Postoj pánevních končetin Bývá normální, strmý, kravský, sudovitý, podsunutý, zástojný, rozbíhavý, sbíhavý, široký, úzký, úhlování správné nebo nesprávné
Praporce Dlouhá srst na zadní straně hrudních končetin
Provazcovitá srst Dlouhá srst, kdy se odumírající chlup stočí s dorůstajícím a vytváří tak dlouhé provazce (puli, komondor)
Prsty Jsou pevné, volné, rozevřené, uzavřené, klenuté, ploché.
Předhrudí (fronta) je zpředu pozorovaný hrudník a je dobře vyvinuté, nevyvinuté, ploché, úzké, osvalené, málo osvalené.
Předkus Řezáky spodní čelisti stojí před řezáky horní čelisti (mezera)
Překlopené ucho Kolmo stojící ucho s dopředu sklopenou špicí (např. kolie)
Pysky Rty psů, jsou masité, přiměřené, volné, pevné, málo vyvinuté, převislé, slabé, přiléhající, nepřiléhající, pevně uzavírají tlamu.
Rámec Vyjadřuje poměr výšky psa (v kohoutku) k jeho délce (vzdálenost mezi předním hrotem hrudní kosti a sedacím hrbolem pánve). Může být čtvercový, obdélníkový, malý, velký, krátký, dlouhý nebo přiměřený plemenu.
Ráz Skupina psů, která se uvnitř plemene liší zvláštními znaky a určitými vlastnostmi (např. zvláštní zbarvení nebo délka srsti)
Ridge Proti normálnímu postavení srsti opačně rostoucí pruh srsti na hřbetě
Růžičkovité ucho Zadní strana uší stočená dovnitř tak, že odhaluje vnitřek ucha, horní část ucha je zahnutá dozadu (anglický buldog, anglický chrt)
Srst (osrstění) Je tvořena podsadou a pesíky. Může být krátká, dlouhá, vlnitá, kudrnatá, rovná, hrubá, jemná, přiléhavá, otevřená, tvrdá, měkká, lesklá, mastná, drsná, hladká, hustá, řídká, může vykazovat olysalá místa nebo být ve stadiu línání, dobře nebo špatně upravená, škubaná.
Standard Popis pelmene, který je stanoven a sepsán chovatelským svazem domovské země plemene, pokud tam takovýto svaz existuje. Je uznán FCI a je závazný pro hodnocení jedinců tohoto plemene ve všech zemích světa, které jsou připojeny k FCI
Stavba těla Může být souladná, nesouladná, nižší, střední, vyšší (v rámci standardu) nebo pes může být přerostlý (vyšší, než připouští standard) nebo nižší, než stanoví standard. Při popisu stavby těla se porovnává rovněž souladnost tělesných tvarů - pes může být vysokonohý, nízkonohý nebo přestavěný (je-li zadek vyšší než předek).
Stop (čelní sklon) Tvoří přechod mezi čelem a nosním hřbetem
Strakatost Velkplošné skvrny na srsti
Střeďáky 2. řezáky
Suchá stavba těla /konstituceV kynologii označení pro psa s dobře přiléhající kůží, bez volných záhybů a bez uloženého podkožního tuku
Šíje Je zadní část krku a bývá ladná, klenutá, krátká, dlouhá, svalnatá, široká, úzká.
Těsný nůžkový skus Dotek horních a dolních řezáků je příliš silný, zvláště v případech, kdy dolní řezáky jsou v podélné ose poněkud vychýleny dopředu
Trikolorní Tříbarevný pes, převážně základní černé zbarvení s bílými a hnědými znaky (šeltie) nebo bílé s černými a hnědými skvrnami (bígl)
Trimování Vyškubování nadbytečné srsti trimovacím nožem k docílení stejnoměrné, standardem předepsané úpravy psa (foxteriér)
Tříslový Světlé nebo zářivě hnědé znaky na srsti
Týlní hrbol Zakončení hlavy (výběžek kosti týlní), týlní hrbol u některých plemen zvlášť výrazný. Je znatelný, neznatelný, výrazný, nevýrazný.
Typ Vyjadřuje, do jaké míry se pes na první pohled přibližuje ideální představě plemena, tj. zda je o vyjádřený nebo nevyjádřený plemenný typ, o jedince typického nebo netypického. Zároveň však typ vyjadřuje rozdílnost mezi psem a fenou. Pes má být samčího typu a fena samičího typu. Je-li tomu obráceně jde o vadu.
Úhoří pruh Pruh tmavé srsti podél páteře (mops)
Vlajka Dlouhá srst na spodní straně ocasu.
Vlčí dráp Většinou zakrnělý palec na vnitřní straně pánevní končetiny, již u štěněte odstraňován, aby později nebyly těžkosti při běhu a nenastaly možnosti poranění. U některých plemen (beauceron, pyrenej
Volný nůžkový skus Pokud je mezi dolními a horními řezáky mezera 1 až 2 mm
Záď Je partie od kyčelních hrbolů po hrboly sedací a může být rovná, šikmá, spáditá, strmá, sražená, dlouhá, krátká, široká, úzká, osvalená, neosvalená.
Závěs (myslivecky) Převislé ucho (např. kokršpaněl).
Znaky Všechny pravidelné nebo nepravidelné skvrny a všechny odchylky zbarvení srsti.
Žíhání Zbarvení srsti tmavými proužky a čárkami.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaké plemeno psa se Vám nejvíce líbí ?

afgánský chrt 2% (225)
akita Inu 0.8% (91)
alpský jezevčíkovitý brakýř 0.5% (62)
americký buldog 0.7% (84)
americký stafordširský terier 0.9% (98)
anglický buldok 0.6% (67)
anglický setr 0.5% (58)
argentinská doga 0.5% (62)
barzoj 0.6% (69)
basenji 0.6% (64)
basset hound 0.5% (55)
beagle 1% (119)
bedlingtonský terier 0.4% (44)
belgický ovčák groenendael 0.4% (45)
belgický ovčák malinois 0.5% (58)
belgický ovčák tervueren 0.4% (42)
bernský honič 0.4% (44)
bernský salašnický pes 2.2% (253)
bichon frisé 0.8% (90)
boerboel - búrský buldok 0.7% (78)
boloňský psík 0.9% (103)
barevný boloňský psík 0.4% (51)
bordeauxská doga 0.5% (56)
border teriér 0.6% (71)
bostonský teriér 0.4% (44)
brazilská fila 0.4% (49)
brabantík, grifonek belgický, bruselský 1% (120)
bulmastif 0.7% (75)
bullterier 0.7% (83)
československý vlčák 0.6% (63)
český fousek 0.6% (68)
český teriér 0.5% (52)
čínský chocholatý pes 0.6% (66)
čivava 0.8% (90)
dalmatin 0.5% (55)
dobrman 0.5% (60)
erdelteriér 0.5% (54)
eurasier 0.3% (40)
flat coated retriever 8.2% (936)
foxterier hladkosrstý 0.4% (48)
francouzský buldoček 0.6% (66)
havanský psík 0.5% (54)
hovawart 0.9% (101)
chesapeake bay retriever 0.7% (75)
chodský pes 0.5% (55)
chortaja borzaja 0.3% (34)
irish soft coated wheaten terrier 0.5% (53)
irský setr 0.8% (91)
irský vlkodav 0.7% (82)
italský chrtík 0.4% (43)
japan chin 0.3% (40)
jezevčík 1% (117)
jihoruský ovčák 0.3% (36)
jorkšírský teriér 1.9% (222)
kavalír king charles španěl 0.7% (77)
kavkazský ovčák 0.6% (64)
king charles španěl 0.3% (38)
knírač malý 0.4% (51)
knírač střední 0.4% (48)
knírač velký 0.4% (44)
kokršpaněl americký 0.4% (51)
kokršpaněl anglický 0.8% (94)
kolie border 0.5% (61)
kolie dlouhosrstá 0.6% (71)
kolie krátkosrstá 0.4% (46)
labradorský retriever 4.3% (492)
landseer 0.5% (52)
leonberger 0.5% (54)
lhasa apso 0.4% (48)
lvíček 0.3% (39)
maďarský ohař - vizsla 0.6% (68)
maltézský psík 0.7% (75)
mops 0.5% (54)
moskevský toy teriér 0.4% (45)
moskevský strážní pes 0.4% (47)
mudi 0.3% (32)
neapolský mastin 0.4% (50)
německá doga 0.7% (77)
německý ovčák 1.7% (200)
německý boxer 0.8% (90)
německý špic trpasličí 0.4% (45)
papillon 0.5% (52)
parson russell teriér 0.6% (64)
pekingský palácový psík 0.4% (43)
peruánský naháč 0.4% (48)
pražský krysařík 0.7% (81)
pudl 0.7% (84)
pyrenejský horský pes 0.4% (51)
pyrenejský mastin 0.4% (43)
pyrenejský ovčák 0.3% (37)
rhodéský ridgeback 1.4% (163)
rottweiler 0.8% (93)
saarlosův vlčák 0.4% (51)
setr gordon 0.4% (47)
sheltie 0.4% (49)
shiba-inu 0.5% (55)
shih-tzu 0.6% (72)
staffordšírský bullteriér 0.7% (82)
středoasijský pastevecký pes 0.5% (54)
šarpej 0.6% (65)
šarplaninský pastevecký pes 0.4% (41)
thajský ridgeback 0.4% (47)
tibetská doga 0.6% (72)
tibetský španěl 0.4% (48)
tibetský teriér 0.4% (42)
tosa inu 0.5% (52)
velký švýcarský salašnický pes 0.5% (61)
vipet 0.5% (58)
výmarský ohař 0.5% (54)
welššpringršpaněl 0.6% (68)
west highland white teriér 0.9% (99)
zlatý retriever 20.3% (2317)
ostatní 1.5% (172)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.