Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Pojmy - AKTIVITY: A - K

20. listopadu 2006 v 16:54 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Psí pojmy
Agility
Sportovní kynologická disciplína, při které psi probíhají na volno a bez obojku předem postavenou tratí (parkurem), kde překonávají různé překážky (kladina, áčko, tunel, skok kruhem, slalom apod.).
Agility cross
Tým (psovod a pes) překonává v přírodním terénu (park, les apod.) přírodní i umělé překážky ve vyznačených úsecích. Pravidla jsou z velké části obdobná klasickým pravidlům u agility.
Aportování
Přinášení předmětů na povel
Asistenční pes
Pes cvičený pro pomoc a asistenci především tělesně postiženým osobám.
Balance
Vybalancovávání stáda - disciplína na zkouškách práce ovčáckého psa. V ohraničeném území je nutné stádo uklidnit, pes se stabilizuje na opačné straně stáda od ovčáka.
BH
Zkouška doprovodného psa (podle Zkušební řádu českého klubu NO)
Big Air
Poměrně nový sport, který vznikl v USA a teprve nedávno se dostal i do Evropy. Jde o to, aby pes skočil z 15timetrové lávky co možná nejdále za maketou kořisti.
Bikejöring
Cyklista a pes. Je to další z oblíbených tažných sportů a je téměř identický s canicrossem (viz výraz canicross). Psovod pohybuje na kole. Tento sport je poměrně nebezpečný, proto váš pes musí být skvěle ovladatelný a musí dobře zvládat povely používané v canicrossu (zastavení, rozběhnutí a odbočování, atd.). Vaše skijöringová šňůra by určitě měla být vybavena amortizérem (tlumič nárazů).
Bojové plemeno
plemeno, u kterého člověk cílenou plemenitbou vyblokoval sociální chování k vlastnímu druhu
Brakýř
Lovecký pes určený pro hlední zvěře po stopě v houštinách. Hlasitě ji sleduje a nadhání lovci.
CACIAg
Pracovní titul - čekatelství mezinárodního šampionátu v agility
CACIL
Pracovní titul - čekatelství mezinárodního šampionátu v dostizích
CACIOb
Pracovní titul - čekatelství mezinárodního šampionátu v obedience
CACIT
Pracovní titul - čekatelství na mezinárodní pracovní titul pro pracovně upotřebitelné psy (Certifikat d´Aptitude au Championat International de Travail)
CACT
Pracovní titul - čekatelství národního šampionátu práce
Canicross
Je to druh vytrvalostního sportu týmu člověk-pes. Jedná se o terénní běh se psem ve volné přírodě, kterého máme připnutého na šňůře k bedernímu pásu. Potřebujeme tedy psí postroj, skijöringovou šňůru a opasek, který zajišťuje plynulý tah. Pokud chceme se svým pejskem začít běhat canicross, je dobré ho naučit povely pro rozběhnutí, zastavení a odbočování vlevo a vpravo. Dále je nutno chránit psí tlapky ( asfalt ), neběhat za vysokých teplot a dodržovat pitný režim ( nejen náš, ale také psa )! Pes v postroji táhne na šňůře za opasek nebo horolezeckou sedačku svého pána. Oba členové týmu, jak pes tak běžec musí být v dobré kondici a dobře sehraní. Tuto disciplínu můžeme použít i jako začátek nácviku pro práci v ostatních tažných disciplínách. U kořenů českého canicrossu stáli především chovatelé a majitelé psů severských plemen, ale běhat se dá v podstatě s jakýmkoliv psem (snad raději vyšší kohoutkové výšky, ale ani to není podmínkou), který má chuť běhat, má dobrou socializaci a nejeví známky agresivity vůči svým psím soupeřům. Pozor je však třeba dát u plemen těžších a u plemen se zkrácenou čenichovou partií. V nácviku postupujeme postupně a pomalu, nejdříve na kratší vzdálenosti, které postupně prodlužujeme. Pes by neměl reagovat na okolní rušivé vlivy, ale vyvíjet neustálý a důrazný tah.
Canisterapie
Terapie, která využívá příznivého působení psa na psychický i fyzický stav člověka
Carusel
Hra pro závod Agility - parkur se skládá ze skokových překážek, případně proskokového kruhu, postavených do kruhu, šikmé stěny a pevného tunelu umístěných vprostřed kruhu (tunel je protažen kolmo pod šikmou stěnou). Psovod si sám zvolí místo na obvodu kruhu, ze kterého chce startovat, a směr, jímž chce běžet. Po startu pes překonává skokové překážky umístěné po obvodu kruhu tak, aby v co nejkratším čase překonal bez chyby 15 překážek (není chybou, pokud překoná překážek víc). Když udělá chybu, musí absolvovat pevný tunel a dále pokračuje v běhu překonáním kterékoliv překážky na obvodu kruhu, ale v opačném směru, než běžel před překonáním tunelu. Pokud udělá druhou chybu, musí absolvovat šikmou stěnu a opět pokračuje v běhu opačným směrem. Při třetí chybě musí absolvovat pevný tunel i šikmou stěnu (na pořadí nezáleží). Všechna odmítnutí je třeba nejprve opravit a dále se postupuje stejně jako při chybě. Po čtvrté chybě nebo odmítnutí následuje diskvalifikace.
Coursing
Původně štvaní živých zajíců dvěma chrty. Dnes je disciplína rozšířena pro jakákoliv plemena. Spočívá ve štvaní umělé, mechanicky tažené kořisti, přičemž je hodnocena obratnost a rychlost. Na trati jsou vždy dva psi společně, hodnotí se také jejich schopnost spolupráce při lovu a nadhánění kořišti.
D
Dobrý - hodnocení při výstavách, zkouškách, závodech
DIS
Diskvalifikace
Dogtrekking
Je to druh vytrvalostního sportu, kde spolu člověk a pes překonávají mimořádné vzdálenosti v časovém limitu, spojeni skijöringovou šňůrou nebo vodítkem. Je to kynologický outdoorový sport, který vede k samostatnému rozvíjení fyzických a psychických schopností. Rozvijí taktéž souhru a vzájemné pochopení člověka a psa. V dogtrekkingu se závodí v kategoriích MID a LONG, při čemž každá z těchto kategorií má specifické požadavky na výbavu. Kategorie MID je v rozmezí 35-50 km a LONG v rozmezí 80-105 km. Orientace je podle mapy po turistických trasách. Jedná se o nejmladší pejskařský sport. V jeho historii se jej zúčastnili pouze 2 hovawarti (z toho jeden se zúčastňuje stále).
FH 1
Zkouška psa stopaře stupně 1 (podle Zkušební řádu českého klubu NO)
FH 2
Zkouška psa stopaře stupně 2 (podle Zkušební řádu českého klubu NO)
Figurant
Osoba, kterou při sportovní či služební kynologii pes zadrží
Flyball
(létající míč) Sportovní disciplína, ve které závodí vždy jedno družstvo společně. Na předem vytyčené trati pes absolvuje čtyři nízké skokové překážky, za nimi je umístěný box, ze kterého pes našlápnutím získá míček a míček aportuje do cíle zpět přes skokové překážky. V okamžiku, kdy pes doběhne do cíle, startuje další závodník družstva.
Frisbee
Házení létajícího talíře, při kterém se pes procvičuje v obratnosti a rychlosti a také v aportování.
Gambler
Hra agility, při které jsou překážky označeny počtem bodů a úkolem týmu je absolvovat překážky s co nejvyšším celkovým bodovým ohodnocením.
Hang time
Zákus psa do visícího peška na čas - pes výskokem chytí zavěšeného peška (v základní výšce 1,5 metru). Poté se měří čas, jak dlouho se pes na peškovi udrží
High jump
Výskok do výšky - pes vyskakuje co nejvýše na zavěšeného peška.
Honácký pes
Pes, který na dlouhé vzdálenosti žene stádo z jednoho místa na druhé
Houpačka
Překážka užívaná v agility, překážka má kontaktní zóny
IAL
Závod agility (International Agility Link), který se koná čtyřikrát ročně po celém světě a je vyhodnocován prostřednictvím internetu.
IPO
Řád pro mezinárodní zkoušky pracovních psů, do kterého spadají tyto zkoušky: IPO 1, 2, 3, IPO-FH
IPO-1
Mezinárodní zkouška pracovního psa stupeň 1 (podle mezinárodního zkušebního řádu IPO)
IPO-2
Mezinárodní zkouška pracovního psa stupeň 1 (podle mezinárodního zkušebního řádu IPO)
IPO-3
Mezinárodní zkouška pracovního psa stupeň 1 (podle mezinárodního zkušebního řádu IPO)
IPO-FH
Mezinárodní zkouška psa stopaře (podle mezinárodního zkušebního řádu IPO)
IRO
Mezinárodní zkušební řád pro záchranné psy, do kterého spadají zkoušky: RH-E, RH-FA, RH-FB, RH-FLA, RH-FLB, RH-TA, RH-TB, RH-LA, RH-LB, RH-LC, RH-WA, RH-WB, RH-WC
Jumping
Druh závodu agility, jedná se o parkur, který neobsahuje žádné překážky s kontaktními zónami.
Kladina
Překážka užívaná ve sportovní kynologii, její výška i šířka se řídí daným zkušebním řádem. Pro agility se používá kladina s kontaktními zónami.
Kontaktní zóna
Zóna je vyznačena na nástupu i sestupu některých překážek (šikmá stěna, kladina, houpačka) a povinností psa je každé zóny se dotknout alespoň jednou packou. Tyto zóny se využívají v agility.
Kruh
Překážka užívaná v agility
Kvítek
Hra agility, při které jsou překážky sestaveny do čtyř symetrických okruhů, mezi kterými je vždy umístěna překážka stůl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pečujete o svého miláčka ?

ANO 91.1% (1238)
NE 8.9% (121)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.