Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Pes s námi společně na cestách

21. listopadu 2006 v 15:14 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Chovatelství
Pes s námi společně na cestách
Kdo má psa, ví, že jeho chlupatý kamarád by za něj nejspíš bez váhání položil život. Člověk mu lásku oplácí nekonečným drbáním, elegantními obojky, dobrůtkami všeho druhu, protibleším šamponem, nezřídka i možností účastnit se rodinných snídaní stejně jako pracovních porad. Vezmeme-li však pejska s sebou na dovolenou, může se stát, že napácháme víc škody než užitku.
Společně k moři ? .... Ne !
Podle veterinářů je v první řadě nutné včas zjistit, zda má pes do míst, v nichž budeme svou dovolenou trávit, přístup. Mnozí majitelé penzionů či hotelů v posledních letech rádi vítají i čtyřnohé rekreanty, ale takto vstřícný přístup nemusí být vždycky pravidlem.
Míříte-li na dovolenou k moři, nechte raději svého peska v renomovaném psím hotelu. Slaná voda a písek pro psa není to nejlepší, způsobuje časté a silné zažívací problémy. A navíc: zatímco my se u moře příjemně vyhříváme, náš pes o jižní teplo příliš nestojí.
Pozor na doklady !
Málokdo ví, že už při cestě do sousedního okresu by měl s sebou mít potvrzení o zdravotním stavu psa, které může vydat soukromý veterinář, a očkovací průkaz se záznamy o platné vakcinaci. Cestujeme-li do zahraničí, je třeba vědět, jaké povinnosti směrem k příslušnému státu musíme v souvislosti se psem splnit. Samozřejmostí je mezinárodní očkovací průkaz a PAS a neuškodí ani potvrzení o dobrém zdravotním stavu zvířete, vydané státním veterinárním lékařem.
Je-li pes zvyklý na určité krmivo a majitel si není jist, že je koupí na místě, kde bude trávit dovolenou, měl by si dostatek potravy pro zvíře vzít s sebou.
Voda nesmí chybět !
Každý pejskař zpravidla ví, jak jeho mazlíček snáší cestování. Veterinář mu samozřejmě může předepsat zklidňující léky, ale ani ty nejsou zázračné. Pokud páníček ví, že psovi je v autě mizerně i při popojíždění ve městě, nepoveze ho jistě přes půlku Evropy.
Bezproblémovému průběhu cesty napomůže i odpovídající dietní režim: pes by se před jízdou neměl krmit, nebo jen minimálně, najíst může dostat až na místě. Velice důležité je však, stejně jako u lidí, dodržování pitného režimu. Dostatek vody a miska by měly být při cestování samozřejmostí. Čas od času je třeba zastavit a dát zvířeti možnost, aby se venku protáhlo, ochladilo a napilo.
Delší jízdy se štěňaty odborníci nedoporučují vůbec. Proti cestování v okolí bydliště nic nemají, štěňátka si na auto a všechno, co s ním souvisí, musejí zvyknout, ale na delší trasy by psy mladší pěti měsíců nebrali. Je-li přesto třeba štěňata někam přepravit, je nezbytné dát je očkovat proti parvoviróze, psince, zánětu jater a leptospiróze, při plánovaném pobytu v přírodě i proti borelióze. Rovněž cestování s psími seniory se nedoporučuje.
Psí smutek?
Odloučení od pána, který se po dva týdny máchá v moři, většina psů snáší bez problémů. Někteří psi komunikují s cizími lidmi už od první minuty, jiní se nechají apaticky vyvenčit a nakrmit. Máte- li možnost psího profesionálního hotelu, bude psovi jistě lépe tam, s dozorem zkušených kynologů mezi jinými psími kamarády. Většina psů uvítá změnu a denní program, kdy se stále něco děje a na smutek není čas. Budete velice překvapeni až se Vašemu miláčkovi vůbec nebude chtít z hotelu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se Vám plemeno GOLDEN RETRIEVERA ?

ANO A MOC 69.3% (2034)
ANO 6.5% (192)
SNAD ANO, ALE... 4.2% (123)
NEVÍM 3.9% (114)
NE 4.4% (128)
NE, MÁM JINÉ PLEMENO PSA 6.8% (200)
NE, NEMÁM RÁD PSY 4.9% (145)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.