Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Jak naučit svého mazlíčka k čistotě

21. listopadu 2006 v 14:48 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Jak naučit svého mazlíčka k čistotě
S nácvikem čistotnosti je nejlépe začít ihned po odběru štěněte. Štěně většinou potřebuje vykonat svou potřebu po probuzení nebo po jídle. Pokud máte zahradu a trávíte většinu času doma, máte nejlepší předpoklady k tomu, aby se štěně naučilo vykonávat potřebu mimo dům co nejdříve. Pokud bydlíte v bytě, musíte se rozhodnout, jestli nejprve budete učit štěně chodit na noviny v bytě nebo hned od začátku zahájíte nácvik čistoty venčením. Občas se štěněti stane nehoda i v bytě, nikdy ho však za to netrestejte, mohlo by to mít nežádoucí následky. Na každém štěněti jsou, předtím než vykoná potřebu, patrné určité signály, často je to očichávání podlahy v kruhu. Mezi tímto varovným signálem a vykonáním potřeby uplyne většinou jen velmi krátká doba, proto byste si měli těchto známek všímat, časem je jistě velmi dobře rozpoznáte. Naučte také svého psa vykonávat potřebu na povel, později to jistě oceníte. Když se štěně chystá vykonat potřebu na vámi určeném místě, vyřkněte povel, např. "čůrej" nebo "udělej loužičku", a když štěně potřebu vykoná, pochvalte je. Není důležité, jak váš povel bude znít, avšak je nutné, aby byl pokaždé stejný.
Nácvik na noviny
Pokud je štěně v ohrádce, patrně si k vykonání potřeby vybere koutek v protilehlém rohu pelíšku. Připravte tam štěněti noviny, ale zaznamenáte některý ze signálů, štěně ihned vezměte a odejděte s ním ven. Štěně nenoste, nechte je běžet za sebou, aby poznalo cestu. Za vykonání potřeby venku je pochvalte.
Pokud štěně volně běhá po bytě, vyberte místnost bez koberce, kde štěně nějakou dobu můžete nechat. Celou podlahu pokryjte novinovým papírem, a až si štěně vybere své místo, ostatní papíry odstraňte. Štěně by mělo chodit stále na stejné místo. Postupně novinový papír přesunujte směrem ke dveřím, později až za dveře, a nakonec jej úplně odstraňte.
Nácvik k venčení
Nejlepší způsob nácviku čistoty je zůstávat se štěnětem nějakou dobu doma. Choďte s ním ven vždy, když se probudí, po jídle nebo po ukončení aktivity. Vysledujte co nejdříve, jaké štěně vysílá signály, když chce vykonat potřebu, a vždy, když se k tomu chystá, běžte s ním ven. Vyřkněte povel, vyčkejte se štěnětem, a po vykonání potřeby, na vámi určeném místě, štěně pochvalte.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Pečujete o svého miláčka ?

ANO 91.1% (1235)
NE 8.9% (120)

Komentáře

1 Martina Martina | E-mail | 28. února 2008 v 14:32 | Reagovat

Potřebovala bych poradit, pořídili jsme si štěňě zlatého retrívra, je to fenka a je jí 5 měsíců. S venčením už nemáme téměř žádný problém, už se nám ji podařilo naučit chodit ven.  Jen máme problém s tím když ji necháme samotnou a to i na kratší dobu a nebo přijde návštěva tak se vždy zřejmě radostí počůrá. Je nějaký způsob jak tohoto zlozvyku odnačit. Děkuji za odpověď

2 Eva Eva | E-mail | 19. listopadu 2011 v 4:15 | Reagovat

Dobrý den, právě jsme si pořídili štěně křížence. Máme problém, s venčením. Do teď byl na zahradě ale my máme byt.Jdu s ním ven a chci ho vzít na trávu vůbec nechce chce být jen na chodníku.A když ho tam konečně dostanu tak neudělá nic. Jen si tam sedne ke mě a čeká. Říkám mu vyčůrej se, ale on nic. Vydrží tam sedět dokud neodejdu já. Pak příjdem domů a on se hned vyčůrá a vykadí...Měly jsme kočku a příbuzní mi tvrdí že si myslí že může (že prý cítí kočku) Jak ho to mám naučit.? Předem děkuji za odpověď

3 Romana Romana | E-mail | 4. prosince 2011 v 10:51 | Reagovat

Dobrý den,před 14 dny jsme si pořídili štěně zlatého retrívra,je to kluk a jsou mu 3 měsíce.Potřebujeme poradit jak ho odnaučit tahat a stahovat všechno co vidí-ubrusy,kaničky od bundy,kytky,boty prostě všechno.A ještě bych chtěla vědět jestli je lepší ho mít v bytě nebo venku na dvoře.Děkuji za odpověď

4 petra petra | E-mail | 8. února 2014 v 17:54 | Reagovat

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat máme štěňátko zl.retrívra skoro 7.měsíců....S venčením venku nemá problém ale neudrží moč ani stolici udělá to kdykoliv a kdekoliv když se mu zrovna chce. Pochvaly nezabírají, je chytrý s poslušný jen s tímto máme problém...Prosím o radu.Děkuji za odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.