Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Jak a kde ubytujeme svého psa

21. listopadu 2006 v 15:05 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Chovatelství
Jak a kde ubytujeme svého psa
Může být retriever ubytován venku nebo naopak v bytě? Odpověď nemůže být jednoznačná a existuje mnoho výjimek, ale i pravidel, kterých je dobré se držet.
Štěně přivezené od chovatele
Pokud se jedná o ubytování štěněte, které jste si právě přivezli od chovatele, je z důvodu navázání vzájemných vztahů a vhodné socializace dobré ho vzít alespoň na několik dní domů. Existuje však jedna výjimka, a to v zimním období. Jedná-li se o štěně, které chovatel do vašeho odběru měl ubytované za každého počasí venku a i vy ho hodláte mít po celý rok venku na zahradě, určitě jej neberte ani na pár dní domů a rovnou jej ubytujte venku. Takové velké teplotní výkyvy by mohly být štěněti zdraví nebezpečné. Samozřejmostí musí být kvalitní, výborně zateplená bouda, vhodné je vytápění s termostatem.
Pes ubytovaný celoročně venku
Venku může být ubytován téměř každý pes. Ovšem celoročně ubytovat retrievera venku, tedy i přes zimní měsíce, není až tak jednoduché.
Například krátkosrstý pes potřebuje výborně zateplenou boudu, nejlépe s tzv. předsíňkou, umístněnou na vhodném - chráněném místě, nejlépe s vytápěním. Správná psí bouda nesmí být příliš veliká! Pes by měl mít možnost pohodlně se postavit, lehnout si a otočit se. Umístění boudy na místě chráněném před deštěm, větrem a přímým sluncem (doporučujeme umístění na východní straně domu, aby se pes mihl těšit z teplých raních paprsků). Na zimu je vhodné zakrýt vstup dekou nebo jiným poddajným materiálem a boudu vystlat spíše senem a slámou než dekou, která není-li v boudě topení nasává vlhkost a psa naopak chladila. K dispozici jsou na trhu topné panely s termostatem, které se připevňují na strop boudy , méně vhodné jsou topné podlážky . POZOR: Je nezbytně nutné zabránit neustálé změně pobytu mezi venkem a bytem. V zimě by měli psi umístění venku dostávat místo běžné stravy stravu vysokoenergetickou, bohatou na tuk a proteiny .
Pes v bytě? A co v paneláku?
Nad tím, že pes je ubytován uvnitř rodinného domku, se nikdo nepozastaví. Avšak velký pes v panelovém domě? To hned tak každý "nestráví" a poukazuje na to, že tak velký pes je v paneláku chudák. Většinou se za tímto názor schovává něco zcela jiného - pocit, že velký pes na sídlišti dělá "větší nepořádek". Ovšem pes ubytovaný v bytě rozhodně není chudák. Není ošizen o kontakt se svou rodinou. Musí být chtě nechtě několikrát denně brán ven alespoň na malou procházku, účastní se mnohých aktivit se svou rodinou… Navíc byt je podstatně větší než-li kotec, a pokud je pes dobře vychováván, rodině nepřekáží a sousedi o něm téměř nevědí. Nezřídka pes ubytovaný v kotci, nemluvě o psech na zahradě, vidí svého pána jen jednou za den - když ho jde nakrmit a na nějaké procházky většinou "není čas". Neměli by se odsuzovat žádní majitelé psů, ať mají svého psa umístněného kdekoliv, pokud je v čistotě a pokud je mu věnováno tolik času, kolik pes opravdu potřebuje.
"Uděláme psovi radost…?!"
Je mnoho majitelů psů, kteří chtějí svému psíkovi-dospělákovi (celoročně ubytovanému venku) udělat radost, např. na vánoce a vezmou ho z třeskutých zim do přetopeného bytu (domu). Psíkovi určitě momentálně radost uděláte, ovšem jak se tam bude cítit za pár minut? Kožich odložit nemůže… Organizmus psa na takové nárazové obrovské teplotní rozdíly není připraven. Některým, mrazem tak trochu zkřehlým plemenům, vezmete-li je do vyhřáté místnosti, může vaše dobrosrdečnost způsobit velké zdravotní komplikace, v některých případech končící smrtí!
Je nutné si uvědomit, jaké horko vašemu psíkovi musí být u vás doma. Díky chladnému počasí se psíkovi ubytovanému venku vytvořila podsada, která jej chrání před zimou a ta ho hřeje i ve vyhřátém bytě.
Tak jako pro psa ubytovaného celoročně venku jsou nebezpečné nárazové vysoké teploty v zimním období při přemístění do bytu, ani u psů celoročně ubytovaných v bytě není rozhodně zdraví přínosný dlouhodobý pobyt venku, klesne-li teplota hluboko pod bod mrazu. Je samozřejmě něco jiného, jdete-li s ním na procházku apod., kde se může pohybem doslova zahřát, ale vystrčit psa na nějakou tu hodinku za dveře "ať je na čerstvém vzduchu", je hazardování s jeho zdravím. Právě psům drženým v bytě se nevytváří zmiňovaná podsada. Jsou zvyklí na teplo a mráz má k jejich kůži daleko jednodušší přístup. Samozřejmě jsou náchylnější např. k prochladnutí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se Vám plemeno GOLDEN RETRIEVERA ?

ANO A MOC 69.1% (2036)
ANO 6.5% (192)
SNAD ANO, ALE... 4.2% (124)
NEVÍM 3.9% (115)
NE 4.3% (128)
NE, MÁM JINÉ PLEMENO PSA 6.9% (204)
NE, NEMÁM RÁD PSY 5% (146)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.