Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Degenerace a genetika psů

20. listopadu 2006 v 17:53 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Chovatelství
DEGENERACE A GENETIKA
Princip degenerace či ne-degenerace psího rodu z pohledu genetiky.
Genetika má dvě hlavní stránky:
1) Dědičnost, tedy schopnost organizmů plodit sobě podobné potomstvo.
2) Proměnlivost, která se projevuje celou řadou rozdílů mezi živými bytostmi.
Bez proměnlivosti by nebyl vývoj, a to ani v pozitivním ani v negativním slova smyslu.
Genetická informace je uložena v chromozomech ve formě molekuly deoxyribonukleové kyseliny, což je DNA (DNK).
Pes dědí pouze geny (vlohy), které rozhodují o vývoji určitých znaků a vlastností jeho organizmu. Vzácně se může projevit i genetická paměť na konkrétní události, které prožili předci psa.
Geny se dělí do dvou skupin:
1) Geny velkého účinku - majorgeny
Tyto geny rozhodují o barvě a délce srsti, postavení uší, o typu konstituce psa, o některých dědičných onemocněních a podobně.
2) Geny malého účinku - minorgeny či polygeny
Tyto geny souvisí s vlastnostmi psa. Charakterizují především jeho vlohy pro ten druh práce, pro kterou bylo jeho plemeno vyšlechtěno. Tedy u loveckých plemen vlohy pro lov, u služebních plemen vlohy pro obranu pána a podobně.
Na tyto geny v jisté malé míře působí prostředí, ve kterém pes žije, jeho výživa, výchova, výcvik, vliv situací které prožil a podobně.
Vliv majorgenů, například zbarvení srsti, nemůže majitel psa ovlivnit. Avšak vliv genů malého účinku - minorgenů - již může majitel psa v jisté malé míře ovlivňovat.
Jedna zajímavá skutečnost: jestliže bychom u našeho psa rozvíjeli jen ty vlohy, které jeho plemeni nepřísluší, a kdybychom zároveň potlačovali ty vlohy, které jsou pro jeho plemeno přirozené, nastal by u toho psa tzv. "genový stres". Tedy vnitřní rozpor mezi působením nevhodného výcviku psa a jeho protichůdnými vrozenými vlohami.
Nebudou-li jednotlivá plemena psů žít tak, jak žila v historii a po dobu svého vývoje, postupně se sníží pozitivní účinek minorgenů, ve kterých jsou zakódovány vlohy psa například pro pracovní využití či obranu pána, a plemeno tak začne postupně ztrácet tyto své klady. Budou-li přirozené vlohy dotyčného plemene potlačovány po určitý počet generací, plemeno zdegeneruje. Proto musí být minorgeny "oživovány" tím, že budeme u psů jejich přirozené vlohy cílevědomě rozvíjet. A budeme množit jen ty psy, kteří mají tyto žádoucí vlohy plně rozvinuté.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Pečujete o svého miláčka ?

ANO 91.1% (1235)
NE 8.9% (120)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.