Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Krmení štěňat velkých plemen

29. října 2006 v 3:01 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výživa

Krmení štěňat velkých plemen

Krmení štěňat velkých plemen je předmětem častých dohadů a mnoha různých názorů. Bohužel často nejen nezkušení, ale i zkušení chovatelé se dopouštějí mnoha chyb při doporučeních, jak krmit tato štěňata. Po zavedení suchých krmiv na našem trhu se rozpor těchto názorů ještě více vyhrotil a řada chovatelů neví, jaký názor si na sušená krmiva udělat a jak je použít při krmení.
Hlavní problém při krmení štěňat velkých plemen spočívá v udržení optimální rychlosti jejich růstu a v optimálním zásobení organismu vápníkem a fosforem. Rychlost růstu vyplývá z energetické bohatosti krmné dávky. Pokud krmná dávka je nadměrně energeticky bohatá, dochází k velmi rychlému růstu štěněte. To však vede k tomu,že kosti i při dostatku všech stavebních látek nestačí tvořit pevnou a dostatečně silnou kostní tkáň. To vede k deformitě a bolestivosti končetin. S tímto problémem se setkáváme nejčastěji při nadměrném přísunu energetických složek, tj. tuků a škrobů v doma připravované krmné dávce nebo při krmení špatně vybraným suchým krmivem (použití krmiva pro psy v zátěži, které je bohaté na energii) nebo při překrmování sušeným krmivem, kdy i vhodně vybrané krmivo je při svém nadbytku problematické.
Druhým problémem při krmení štěňat velkých plemen je otázka množství vápníku a fosforu v krmné dávce. Zde je zásadní problém v určení optimální dávky neboť údaje zjistěné na různých pracovištích a udané různými autory se lehce liší. Většina autorů udává jako maximální obsah vápníku v rozmezí 1,0-1,2% sušiny. Většina výrobců krmiv však udává obsah vápníku ne na kg sušiny,ale na kg krmiva je tedy nutno tento údaj převést na obsah v sušině, neboť různá krmiva mají různou sušinu. Při krmení doma připravovanou stravou, která je založené převážně na mase dochází k výraznému nepoměru mezi fosforem a vápníkem v krmné dávce, neboť maso obsahuje značné množství fosforu a jen velmi málo vápníku (cca 0,008g vápníku a 0,2 fosforu na 100g masa). Je tedy nutno v těchto případech vápník dodávat. Pozor však na preparáty, které obsahují také vitamín D aby nedošlo k jeho předávkování (denní dávka pro štěně je 22 I.E. na kg hmotnosti). Pokud krmíte kompletním krmivem obsahuje toto vše potřebné, a proto jakýkoli přídavek vitamínu D, či vápníku může být zdrojem zdravotních problémů. Jak dlouhodobý nedostatek tak i přebytek vápníku a vitamínu D v krmné dávce způsobuje u štěňat vážné zdravotní problémy. Přesné vybalancování krmné dávky doma připravovaného krmiva vyžaduje nejen potřebnou literaturu, podle které tuto dávku vypočítáte, ale hlavě je nutno dodržovat zásadu krmit stále stejné komponenty tj. stále stejný druh masa, příkrmu a vitamínů ve stále stejném tj.vypočítaném množství. Optimální je proto krmení kompletními krmivy určenými pro štěňata velkých plemen, která svým složením optimálně vyhovují jejich potřebám. Tato krmiva přitom zásadně krmíme samotná a do krmné dávky nezařazujeme žádná jiná krmiva, vitamíny ani minerály.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik jste ochotni zaplatit za 15 kg krmení ?

Více jak 1500,- Kč 7.3% (54)
Do 1500,- Kč 41.9% (308)
Do 1000,- Kč 23.4% (172)
Do 700,- Kč 9.4% (69)
Do 500,- Kč 7.5% (55)
Do 300,- Kč 3.3% (24)
Méně než 300,- Kč 7.2% (53)

Komentáře

1 Tara Tara | 24. července 2007 v 11:44 | Reagovat

U ankety by se měla uvést i váha psa, protože když mám pejska s váhou 50kg má toto balení ani ne na měsíc zatímco jezevčíkovy tohle balení vydrží o dost dýl. Takže dávat 3000kč za měsíc na nakrmení německé dogy si může dovolit někdo velmi dobře situovaný.

2 Lenča Lenča | E-mail | Web | 19. srpna 2007 v 10:49 | Reagovat

Já si myslím že co říká tara je uplně správné.

Štěňata jsou nejhezčí na světě

3 Leňa Leňa | 22. srpna 2008 v 23:52 | Reagovat

Když člověk není dobře situovaný,tak si nemá pořizovat takové plemeno na které nemá,ale jezevčíka na kterého má!!!!!!!!

4 Petra Petra | 24. září 2008 v 13:29 | Reagovat

Myslím, že tam váha nemusí být. Otázka je jasná. Kolik jsme ochotní dát za pytel granulí a ne kolik jsme ochotní dát např. za měsíc.

5 Sachin Sachin | E-mail | Web | 1. října 2011 v 2:23 | Reagovat

Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.