Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Standardizace analýzy rtg snímků na HD u psů – objektivizace subjektivního posuzování

2. října 2006 v 14:40 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Standardizace analýzy rtg snímků na HD u psů - objektivizace subjektivního posuzování
Vzhledem k tomu, že rtg snímek k posouzení HD je vnímán analogově - lineárně a je nutné ho zatřídit do diskrétní - digitální podoby 5 stupňů (FCI klasifikace A-E) vznikají tím rozdíly při posuzování. To vede k tomu uvést do praxe systém posuzování, který by byl poněkud objektivnější a při tom zachoval pětistupňové hodnocení v zájmu udržení kontinuity dřívějších výsledků hodnocení. Právě tímto se zabýval M.Flückiger, jehož název článku jsem ve volném překladu použil taktéž (Kleintierpraxis 1993, 38, p. 693-702)
Princip spočívá v hodnocení 6 parametrů (viz Tabulka parametrů) vycházející z rentgenologicky viditelných anatomických nálezů na hlavici a krčku stehenní kosti a jamky i jejich vzájemné polohy - pozici. Tyto nálezy jsou pak u každého z těchto parametrů popsány 6 stupňovou klasifikací - body. Po sečtení bodového hodnocení je v druhé tabulce (Bodový klíč) stanoven stupeň podle FCI. Tímto dochází ke kroku objektivizace neboť snahou tohoto systému je potlačit asi vždy přítomnou afinitu posuzovatele k jednomu parametru a podle toho stanovit konečný výsledek, který je pak tímto zkreslen obvzláště pokud pokud rtg snímek sebou nese chybu v provedení, ať už projekční či expozičně-technickou.
Parametr 1: Norbergův úhel, jako jediný exaktně měřitelný parametr za předpokladu správně polohovaného snímku. Mnoho posledních studiíí potvrzuje vysoký stupeň korelace mezi Norbergovým úhlem a budoucím vznikem artrózy. U některých psů však při zachování ostatních parametrů kloubů zcela bez patologických změn může být úhel poněkud menší než 105 a přesto se tedy nejedná o dysplazii, jak i podle tohoto klíče vychází.
Bodovýklíč
Celkem
Bodů

Stupeň HD podle FCI

0 - 2
A
0
Normální
3 - 6
B
1
Hraniční
7 - 12
C
2
Lehký
13 - 18
D
3
Střední
>18
E
4
Těžký
Parametr 2: Pozice středu hlavice femuru FHC a horního okraje (lemu) kyčelní jamky DAE - tento parametr je také velmi objektivní, neboť je možné ho dobře kvantifikovat.
Parametr 3: Tvar kraniolaterálního okraje jamky CAE a podává informaci o subluxaci hlavice femuru - indikátor instability
Parametr 4: Popisuje rtg vzhled a strukturu subchondrální kosti kraniálního okraje jamky. Subchondrální kost reaguje na poškození chrupavky (zvýšeným tlakem, způsobeným nestabilitou a subluxačními ataky hlavice) ztluštěním - zvýšenou radiodenzitou, která je tím větší, čím je vyšší degenerace chrupavky v příslušném místě.
Parametr 5: Změny na hlavici H potažmo krčku N jsou jak v tvarových odchýleních tak v projevu exostóz, zde je možno zařadit projev tkzv. meduzy linie (na kraniomediálním okraji hlavice femuru, úpon kloubního pouzdra).
Parametr 6: Popisuje vertikálně běžící lineární radiodenzitu při extenzní poloze na krčku (kaudolaterální okraj krčku, úpon kloubního pouzdra) - Morganovu linii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.