Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Září 2006

Základní výchova a výcvik

29. září 2006 v 5:30 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Základní výchova a výcvik psa
Výchova
Správná výchova psa je základním předpokladem pro úspěšný výcvik. Je jednodušší vychovávat štěně, ale pokud máme dospělého psa, není to ještě žádná tragédie. Při výchově i výcviku jsou nesmírně důležité trpělivost a důslednost, s těmi dosáhneme u psa čehokoliv. Pokud se rozhodneme, že např. pes nebude smět do ložnice, tak ho tam prostě nepustíme. Pokud ho tam jednou pustíme, nemůžeme se divit, že tam příště půjde sám. Trpělivost je důležitá proto, že každému psovi trvá jinak dlouho, než se naučí určitá pravidla. Některému psovi stačí čtyři opakování, některý potřebuje dvacet.
Psovod si musí dávat dobrý pozor, aby se nenechal ovládnout emocemi; pokud má špatnou náladu, tak raději nebude cvičit vůbec. Při výchově i výcviku je důležitá pochvala, přitom málokterý začínající psovod umí psa pochválit. Nestačí jenom bezbarvým hlasem říct "Hodný…", zejména ze začátku a při složitějších cvicích musí radost vyzařovat ze psovoda celého, musíme přímo jásat "Ták je hodný pes, ták je hodný pejsánek, ty jsi šikovný pejsek!". Psa přitom hladíme, škrábeme nebo lehce poplácáváme; stále jej však držíme v požadované poloze. Zároveň s pochvalou psovi dáme pamlsek - kousek piškotu, kostičku sýra, výjimečně třeba kousek párku (pozor, uzenina určitě není pro psa vhodná ve větších dávkách) nebo kousek syrového nebo vařeného masa, také granule, ale ty většinou nejsou moc oblíbené. Běžně se používají piškoty, "oblíbenější" pamlsky si psovod většinou nechává na složitější cviky jako lepší odměnu. Pamlsky by měly být malé, nemají psa zasytit, jenom povzbudit jeho chuťové buňky.
S trestem šetříme, nikdy netrestáme psa např. po návratu z práce za to, že když jsme nebyli doma, roztrhal koberec; v takovém případě pes nepochopí, za co je trestán, ale ztratí ke psovodovi důvěru. Pokud chceme psa potrestat (a někdy to je nutné), můžeme tak učinit pouze pokud jej přistihneme při činu. Psa nebijeme, rukou ani vodítkem, velkého psa to stejně nebolí a malému bychom mohli ublížit; pes by se pak začal bát naší ruky i kdybychom jej chtěli pohladit. Většinou stačí zvýšit hlas a použít přísné a káravé intonace; v nejhorším případě můžeme psa uchopit za kůži za krkem a mírně vytahat - takovým způsobem trestá fena štěňata. Pokud není naše postavení vůči psovi jisté a pes se nás pokouší neuposlechnout, nezbývá nám nic jiného, než uchopit psa za kůži za krkem a neúprosně přitisknout k zemi - je to bezbolestný a ve smečce přirozený způsob podřízení si jedince. Pokud toto uděláme a pes na nás vrčí, rozhodně nepovolíme, dokud vrčet nepřestane. Uvědomme si však, že pes nás někdy třeba neposlechne ze strachu, potom žádný trest nepomůže, musíme se uklidnit a promluvit na psa laskavým hlasem; budete překvapeni, že to zabírá.
Ještě než se vydáme poprvé na cvičení, měli bychom se psem zvládnout několik základních věcí. První je reakce na jméno. Kdykoliv budeme psa krmit nebo provádět činnosti, které mu jsou příjemné, oslovíme jej !, pokud zareaguje, tím více jej pochválíme. Pokud si nás nevšímá, zatleskáme nebo jeho pozornost přilákáme jinak, a pochválíme. Můžeme jej také naučit, že po oslovení bude následovat pomlsek, takže k nám pes po oslovení bude přibíhat - to by byl základ přivolání.

Artróza u psů

29. září 2006 v 4:43 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Artróza = degenerativní onemocnění, obranný sebedestrukční mechanismus. Příčinou je nějaký defektní kloub, stačí, je-li volnější než by měl být, buď vrozeně nebo vymknutím, příp. po přetržení vazů apod. Organismus se snaží kloub zpevnit, obaluje ho tvrdou mineralizovanou hmotou, čímž se však kloub nejen stabilizuje, ale také znehybňuje. Výsledkem je silná bolestivost, nechuť k pohybu. Obvyklé jako následek DKK.
Polyarthritida = zánět více kloubů, příčinou bývá alergie nebo infekční zánět (jeho ohniskem a zdrojem může být chirurgický zákrok, ale též zánět některého vnitřního orgánu nebo zubní kámen a následná infekce dásní. Kulhání na více končetin, nechutenství, horečka.
Panostitida = zánět kostí z přebytku bílkovin ve výživě, nejčastěji mezi 1. a 2. rokem stáří . Silná bolestivost kostí, nechutenství, horečka, kulhání. Prevence - dieta, pozor na průmyslová krmiva s vysokým obsahem bílkovin (30 %). Onemocnění se rádo vrací.

Prevence a léčba DKK a DLK

29. září 2006 v 4:39 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Prevence a léčba DKK a DLK

Léčit dysplazii nelze. Lze se pouze snažit o zmírnění jejích projevů. Mladá rostoucí zvířata zbytečně nepřetěžujte, nehoňte u kola a zajistěte jim vyváženou stravu bez nadbytku bílkovin, s dostatečným množstvím minerálních látek. K průmyslovým granulovaným krmivům nepřidávejte žádné minerální doplňky. V případě, že přesto dojde k projevu kloubního onemocnění (a tyto rady se týkají i jakéhokoli jiného KULHÁNÍ, zajistěte psovi KLID a TEPLO (zavřít psa do pokoje, kotce, nosit do schodů, nenechat ho prochladnout, zajistit, aby ho neobtěžovalo jiné domácí zvíře…) Pes si díky své zvědavosti, žravosti a oddanosti pánovi svůj klidový režim sám nenajde. Musíme mu ho připravit (a mírně ho k němu donutit) sami. Klid mu pomůže stokrát víc než jakákoli protizánětlivá a uklidňující injekce či tableta. (Ta sice na chvíli zbaví bolesti, ale zvíře poškozenou část těla používá, zatěžuje a poškození se prohlubuje). Lékaři radí, že je možné KRÁTKODOBĚ podávat proti bolesti ASPIRIN (nejlépe šumivý fy. Bayern), případně Rimadyl, Brufen aj., ale upozorňují, že jejich dlouhodobé používání může způsobit vředovatění žaludeční sliznice a destrukci chrupavčitých tkání = napomáhají artróze.
Stejně jako u lidí lze provést i operaci poškozených kloubů, s aplikací endoprotézy, implantátu nebo chirurgicky upravit polohu kloubu, aby se kloub zatížil v jiném úhlu a "neviklal" se. Je to však finančně velice náročné (u nás 1 endoprotéza 60 tis. Kč, implantát v Rakousku 500 - 750 €).
Psům s chronickými problémy (DKK, artróza aj.) a projevy tzv. kloubní ztuhlosti (při vstávání, uléhání, po chvíli se rozchodí) by měly být dopřány kratší, ale časté procházky (např. 5x denně), vyloučit schody a zamezit obezitě psa. Pravidelný pohyb je však nutností, nebo klouby zatuhnou a stav se zhorší. Doporučuje se podávat CHONDROPROTEKTIVA (ALAVIS, GAG, Chassoton, Canavit aj.), která by měla napomáhat tvorbě a ochraně chrupavčité tkáně. Dle lékařů není zcela jisté, zda se tyto látky dostávají při perorálním podávání (v potravě) až k těm vrstvám tkáně, kde mohou pomoci, ale nevylučují to (injekční formy fungují 100 %, ale obtížně se shánějí a jsou hrozně drahé). V každém případě jsou neškodné. (Z vlastních i cizích zkušeností však podávání některé z forem těchto preparátů doporučuji, viditelně psům pomáhají).

Definice DKK (dysplazie kyčelního kloubu) a DLK (dysplazie loketního kloubu)

29. září 2006 v 4:36 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Definice DKK (dysplazie kyčelního kloubu)
a DLK (dysplazie loketního kloubu)
DKK (dysplazie kyčelního kloubu), DLK (dysplazie loketního kloubu)
Jde o vývojová polyfaktoriální onemocnění, projevující se abnormálním růstem hlavice a jamky kloubu. Kloub je pak nestabilní a uvolněný, má tendenci ke vzniku degenerativních kloubních změn (artrózy). Onemocnění je dědičné, ale ne vrozené, vyvíjí se u geneticky predisponovaného štěněte vlivem nadměrné zátěže v pubertě a vysoké hmotnosti psa (zejména kolem 1/2 roku věku) - nejen z důvodu obezity, ale díky rychlému růstu organismu. Jde o silně bolestivé onemocnění, projevující se v době puberty, kdy vzniká a v době stáří, kdy se zhoršuje jeho stav. Může být mnoho let skryto bez příznaků a pak propuknout prudce ze dne na den v podobě zánětu. Diagnostikuje se rentgenem. Psi se podle výsledku rozdělují na dysplatické (C, D, E = 2, 3, 4), nedysplatické (A = 0) a s přechodnou formou (B = 1). Někdy jsou však samotné kosti v pořádku (0/0), ale kloub je volný a vyvíjí se artróza. I tento stav je posuzován jako dysplatický, stupeň DKK 2. Rozlišení stupňů 2 a 3, příp. 4 je velice obtížné, někdy nemožné a dle veterinářů vlastně zbytečné. Tito psi zkrátka mají DKK a v chovu by neměli být v žádném případě použiti. Diagnostika není často úplně objektivní a je třeba podotknout, že úplné odstranění DKK z populace je nemožné.Podle statistik ze spojení negativních rodičů (0/0) se může až s 30 % pravděpodobností v potomstvu DKK objevit.
V USA vyvinuli zcela odlišnou metodu hodnocení DKK. Zhotovují se dva RTG snímky - jeden, kdy ke kloub v kloubní jamce, druhý, kdy je silou odtažený co nejdále od jamky. Měří se tzv. "volnost kloubu". Toto vyšetření lze provádět již ve věku 4 měsíců. Bylo zjištěno, že naší metodou vyhodnocení negativní psi (DKK 0/0) mají podle USA hodnocení v 50 % volné klouby a tedy i dysplazii! I proto se nedaří DKK z chovů vymýtit.

Péče o vzhled

29. září 2006 v 4:28 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Úprava srsti
Péče o vzhled
Zdraví a spokojenost psa jsou také závislé na dobré péči o vnějšek - péči o srst, uši, tlamu a drápy.
Pravidelné kartáčování a česání pomáhá eliminovat zamotané chlupy a pomáhá psovi zvyknout si na dotyk člověka. Dává vám také příležitost kontrolovat, zda nemá klíšťata a blechy, zranění kůže, a nebo změny na kůži a srsti. Specializované obchody prodávají různé kartáče pro rozdílně druhy srsti, pro goldena je nejvhodnější železný hřeben s kulaými hroty, aby nedošlo k poškození kůže.
Koupání je mnohem jednodušší po důkladném kartáčování. Umístěte psa do nádoby se dnem bez možnosti uklouznutí. Psa si pevně podržte a potom na něj pomalu lijte vlažnou vodu tak, aby hlava zůstala suchá.
Namydlete psa speciálním šamponem pro psy, potom rozmasírujte šampon v pěnu, mluvte na psa a chvalte ho. Když je tělo psa umyté, přesuňte se na jeho hlavu a dávejte pozor, abyste nezasáhli jeho oči a uši a tlamu.
Opláchněte a vysušte hlavu psa a poté opláchněte jeho tělo. Opláchněte psa velmi důkladně, zbytky šamponu na kůži mohou psa dráždit.
Nakonec vysušte celého psa ručníkem. Když má pes zdravou kůži, můžete ho sušit i fénem s nastavením na nejmenší teplotu.
Psa koupeme samozřejmě že když je špinavý a nebo smrdí, nadměrné a časté koupaní šampony může psovi i škodit.
Správná péče o tlapy ochrání psí pohyb a pomáhá v prevenci proti zbytečné bolesti a infekci. Mnoho psů nemá rádo, když se jim hýbe s nohami, dělejte to proto pomalu - jedna packa po druhé - a udělejte z péče o tlapky hru.
Odstraňte srst mezi prsty a polštářky, když to nebude dělat, chlupy můžou ztvrdnout. Poté použijte nůžky, ostříhejte chlupy mezi polštářky a mezi prsty.
Pravidelná cvičení na tvrdém povrchu mohou pomoci opotřebovat drápy psa. Nicméně mnoho psů chovaných doma potřebuje každých pár týdnů drápy přistřihnout. Jestliže má váš pes paspárek (zadní dráp), ten také bude potřebovat zastřihnout. Jestliže se drápy nechají bez péče růst, mohou začít zarůstat dovnitř do kůže a mají za následek bolavou infekci.
Na stříhání drápků používejte speciální nůžky. Jeden druh, známý jako gilotinky, mají otvor na dráp a čepel, která ustřihne dráp. Tyto druhy jsou jsou více šetrné pro psy. Dbejte na to, aby ostří bylo ostré. Jiné typy pracují jako normální nůžky.
Stříhejte pouze konec drápku. Ustřihnutí drápku nakrátko může být bolestivé a může krvácet. Častější stříhání menšího kousku drápku je lepší než čekat až bude dráp dlouhý. Nikdy nestříhejte do živého.
Péče o uši je v zásadě nejjednodušší z celé péče o vzhled. Jestliže váš pes nemá problémy s ušima nebo netráví čas lovením a plaváním, čištění uší nepotřebuje.
Čistěte pouze nejzevnější část uší vatovým tamponem namočeným ve vodě a nebo dětském oleji. K vyčištění vnitřku uší , pokud je to nutné, používejte roztok na čištění učí.
Zahřejte lahvičku s roztokem v dlaních, potom stříkněte předepsané množství do ušního kanálku. Jemně masírujte kořen ucha. Odstraňte špínu nebo vosk opět s vatovým tamponem.
Jakákoliv péče o vzhled psa přinese vašemu psovi více spokojenosti a zdraví !

Torze žaludku

29. září 2006 v 4:15 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
TORZE ŽALUDKU U PSA
Co je torze žaludku?
Torze je život ohrožující stav, který je velmi rychlý a může vést k smrti po pár hodinách, když není rozpoznán a léčen okamžitě. Bohužel v této době není známa příčina torze.
Vědecký název torze je gastric dilatation-volvulus. Torze je charakteristická rychlým a abnormálním roztažením žaludku plynem (dilatace). To může být doprovázeno rotací žaludku (volvulus). Tato rotace uzavře vstup i výstup ze žaludku. Je tím také omezen přívod krve.
Co následuje je zvýšený tlak uvnitř žaludku, a stlačení okolních orgánů. Nakonec přichází šok jako výsledek omezeného toku krve.
 • Torze by měla být vždy okamžitě léčena odborníkem - veterinářem.
 • Torze může zabít psa po pár hodinách od začátku.
 • Příčina torze je neznámá.
 • Torze může přijít u psa v jakémkoliv věku.
 • Některá plemena jsou více podléhající torzi.
Příznaky torze
Rychlá identifikace torze a rychlé léčení je nezbytné k přežití psa. Když rozeznáte některý z následujících příznaku, vyhledejte okamžitě veterináře.
V časných stádiích torze bude pes velmi znepokojený. Může se rychleji pohybovat a kňučet, zkouší se bez zdaru dostat do pohodlné pozice. Může vypadat úzkostlivě, může lízat nebo se upřeně dívat na žaludek, může se pokoušet zvracet, opět bez úspěchu.
Dalšími příznaky může být ochablost, otok břicha a také příznaky šoku. Příznaky šoku jsou zvýšený srdeční rytmus a abnormálně rychlé dýchání.
Když rozeznáte tyto příznaky, okamžitě navštivte veterináře!
 • Kňučení
 • Neschopnost najít pohodlnou polohu
 • Neklid
 • Bledé dásně
 • Bezúspěšné pokusy o zvracení
 • Abnormálně rychlé dýchání
 • Zvýšená srdeční činnost
 • Úzkost
 • Bolesti
 • Ochablost
 • Oteklina břicha (zejména na levé straně)
Předcházení torze
Tyto rady mohou pomoci zamezit výskytu torze. Tyto názory jsou na základě předpokládaných rizik a negarantují zamezení začátku torze.
 • Krmte malé množství krmiva častěji, dva až třikrát denně
 • Necvičte se psem 1 hodinu před a 2 hodiny po krmení
 • Nedovolte velkou spotřebu vody okamžitě před a po jídle nebo cvičení
 • Když máte dva nebo více psů, krmte je odděleně k zamezení rychlého jídla ve stresu
 • Když je to možné, krmte v době kdy můžete psa po jídle pozorovat a zůstane v klidu
 • Vyhněte se náhlým změnám krmiva
Když zpozorujete příznaky torze, okamžitě vyhledejte veterináře !

Základní výchova štěněte - SKÁKÁNÍ

29. září 2006 v 4:08 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Skákání
Možná si myslíte, že je roztomilé když na Vás skáče malé štěně, ale když toto štěně vyroste do 40kg, a nebo když jeho tlapky jsou špinavé, Vy (a Vaši hosté) nebudete příliš šťastní. Buďte důslední a začněte brzy trénovat vaše štěně neskákat. Když Vaše štěně na vás skáče, jednoduše ustupujte. Řekněte "Pryč" a pochvalte a odměňte ho, když je všemi čtyřmi nohami na zemi. Můžete také naučit psa sedět kdykoliv vítá nové příchozí. Tato cesta je alternativou kdy se skákání nahradí pozitivním chováním. Když váš pes potřebuje více kontroly, vždy když očekáváte návštěvu, vítejte ji spolu se psem.
Získáte-li pomoc přátel na víkendové odpoledne, vyřeší to váš problém. Ať kamarádi chodí do dveří a znovu a znovu. Dejte psovi instrukci aby seděl celou dobu, co přátelé chodí do dveří. Odměňte jej za dobré chování. Časté opakování může tuto méně vzrušující zkušenost změnit ve správné chování. Opakujte toto cvičení alespoň 10x, 20x je dokonce lepší!

Základní výchova štěněte - STRACH ZE SAMOTY

29. září 2006 v 4:07 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Strach ze samoty
Psi jsou společenská zvířata. Mají rádi život ve smečce. Proto má mnoho psů strach z osamocení, když ho necháte samotného doma. Potom kňučí, brečí, štěkají a nebo začnou destrukci. Často může být toto chování eliminováno správným cvičením. Vyhraďte si zvláštní dobu na hraní ze psem. Nedělejte velkou událost z vašeho odchodu, pouze klidně odejděte. Můžete si také vyhradit den nebo dva na práci na tomto problému. Často přicházejte a odcházejte abyste ukázali psovi, že se vždy vrátíte. To může psa uklidnit

Základní výchova štěněte - POVOLNÉ MOČENÍ

29. září 2006 v 4:04 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Povolné močení
Vzrušující událost spouští u některých psů učurávání. To se nazývá povolné močení. Při tomto problému nikdy psa nekorigujte, kárání pouze problém zvětší. Místo toho, ignorujte svého psa 10 minut poté co přijdete domů. Nechte ho venku ať si bezprostředně uleví.

Základní výchova štěněte - HRABÁNÍ

29. září 2006 v 4:02 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Hrabání
Mnoho psů miluje hrabání! Hrabání je instinktivní a příjemné, je to cesta jak si uchovat dobré věci na později, jak najít studenou zemi a lehnout si do ní, a jak vybudovat noru. Nejsnadnější cesta jak zamezit hrabání je zamezit psovi možnost pohybu do míst kde je možné hrabat. Nenechávejte nikdy svého "hrabače" blízko čerstvě zasazených květin, jinak budete mít smůlu. Někteří lidé navrhují dát výkaly do díry která byla vykopána, může to být pro štěně špatná zkušenost, a možná, že na hrabání již ani nepomyslí. Ale může se také stát že se ze psa stane žrout výkalů a to určitě nechceme. Někteří lidé mají úspěch s tréninkem hrabání na vyhrazeném místě, určeném pouze pro hrabání psa. Zakopou v tomto místě spoustu odměn. Chválí psa poté co najde nějakou tu odměnu. Udělají z toho hru.

Základní výchova štěněte - ŽVÝKÁNÍ

29. září 2006 v 4:01 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Žvýkání
Psi (zvláště štěňata) potřebují žvýkat. Vždy poskytněte svému psovi dobrou hračku na žvýkání. Chvalte jej, když ji používá. Existují různé komerční přípravky, které zabraňují žvýkání nábytku, když vy jste mimo dosah.

Základní výchova štěněte - KOUSÁNÍ

29. září 2006 v 3:59 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Kousání
Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou se musí pes naučit je, že nesmí kousat lidi. V naší společnosti je velká pravděpodobnost, že pes, který pokouše člověka, bude utracen. Řádná socializace s lidmi, jinými psy a vystavení psa různým stresovým zkušenostem je rozhodující v brzkém věku. Tímto se štěně naučí udržovat rovnováhu a neuchýlí se ke kousání ze strachu, že se dostane do neznámé, nezvyklé situace.
Štěňata používají svou tlamičku na všechno. Když si spolu hrají, koušou jedno druhé. Když jedno štěně kousne druhé silněji, oběť zakňučí. Potom to první štěně zkouší opět a příště již kouše jemněji. Trénujte vaše štěně kňučením, když vám kousne silněji. Potom pozvolna kňučte při měkčím a měkčím kousnutí. Brzy se štěně naučí kontrolovat samo sebe tak, že nepoškodí velmi citlivou lidskou kůži. Kňučení, kombinované s jemným ale přísným pokáráním, může vycvičit psa tak, že přestane kousat lidi úplně.

Základní výchova štěněte - ŠTĚKÁNÍ

29. září 2006 v 3:57 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výchova a výcvik
Štěkání
Když páníček řve na svého psa aby byl ticho, pes si myslí, že se páníček připojuje k zábavě. K vyvarování se tomuto tréninkem, cvičte svého psa štěkat na povel, je to lepší než cvičit ho být na povel tiše. Když ho přistihnete štěkat, odměňte jej a řekněte příkaz, např. "štěkej". Povzbuďte ho a odměňte. Udělejte z toho hru. Můžete na něj i štěkat když nepochopí myšlenku. Po fázi neurvalého štěkání, náhle řekněte "Ticho!" a položte si prst na rty. Když ho dost překvapíte, přestane štěkat. Hojně ho odměňte. Cvičte obě tyto strany rovnice a pes brzy pochopí co znamená "Ticho!".

Infekční onemocnění psů - VZTEKLINA

29. září 2006 v 3:33 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Vzteklina

Je vir který může napadnout jakéhokoliv teplokrevného živočicha. Pro člověka a domácí zvířata je primárním zdrojem nemoci pokousání od nakaženého divokého zvířete. Inkubační doba je velmi rozdílná, ale obvykle je to 2 - 8 týdnů. Vir začíná být ve slinách a po krátké době klinické příznaky vzrůstají. Klinické příznaky přichází ve třech stádiích:
a) Prodromální stádium - trvá 2 - 3 dny a skládá se ze změn chování, horečky, pomalých reakcí očí, a žvýkání pokousaného místa
b) Vzteklé stádium - trvá 2 - 4 dny a skládá se z podrážděnosti, neklidu, štěkání, agrese, útoků na pohyblivé a nepohyblivé předměty, nevysvětlitelné toulání, ztráta orientace a záchvaty.
c) Paralytické stádium - trvá 2 - 4 dny a skládá se ze začínajícího ochrnutí začínajícího v místě pokousání. Ochrnutí krku a tváře je důvodem pokleslé čelisti, slintání, pěny u tlamy a změněné štěkání. Tyto příznaky následuje deprese, bezvědomí a smrt ze selhání dýchání.
Jakmile klinické příznaky vztekliny začnou, není zde již léčby.

Infekční onemocnění psů - PSINCOVÝ KAŠEL

29. září 2006 v 3:32 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Psincový kašel

Je nakažlivá nemoc horních cest dýchacích, která se běžně vyskytuje tam kde jsou psi v blízkém kontaktu (výstavy, chovatelské stanice, …). Rozmanitost infekčních činidel může být velká - očkování je obvykle proti jednomu, nebo dvou agens. Nejběžnější vakcína je podávána jako nosní kapky. Klinické příznaky jsou:
 • Suchý kašel - možné vyústění v dávení
 • Mírná únava a ztráta chuti k jídlu
 • Nepatrně zvýšená teplota

Infekční onemocnění psů - LEPTOSPIRÓZA

29. září 2006 v 3:31 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Leptospiróza

Příčinou leptospirózy jsou bakterie šířící se močí infikovaných zvířat. Je přenosná i na lidi a to kontaktem kůže s infikovanou močí.
Známe dvě hlavní formy tohoto onemocnění u psů:
a) Leptospira icterohaemorrhagiae
Je obvykle přenášena krysami, nejvíce se přenáší infikovanou močí nebo nakaženou vodou. Nejvíce napadnutým orgánem jsou játra, ale i ledviny mohou být napadeny. Smrt může v těžkých případech přijít v několika hodinách. Klinické příznaky jsou:
 • Vysoká teplota
 • Zvýšená žízeň a močení
 • Letargie
 • Bolesti břicha
 • Krvavý průjem a zvracení
 • Žloutenka
b) Leptospira canicola
Je přenášena infikovanou močí jiných psů. Hlavním napadeným orgánem bývají ledviny. Žloutenka je vidět méně často. Vyléčení psi mohou vylučovat v moči bakterie ještě dlouhá léta a tím se mohou stát zdrojem nákazy pro ostatní psy.

Infekční onemocnění psů - ŽLOUTENKA

29. září 2006 v 3:28 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Infekční hepatitida

Žloutenka psů která hlavně napadá játra může být velmi rychle fatální. Přenos je při kontaktu psů. Infekční činitel je vylučován ve všech tělních tekutinách (moč, výkaly, krev, sliny atd.). Psi zotavující se z nemoci mohou být zdrojem nákazy po léta. Psi jsou více náchylní na nemoc v prvním roce života, ale náchylní jsou v každém věku. Klinické příznaky žloutenky psů jsou:
 • Nechuť k jídlu
 • Velmi vysoká teplota
 • Letargie
 • Bolesti břicha
 • Bledé dásně
 • Zvracení a průjem
 • Někteří vyléčení psi mají ztmavnutí rohovky (modré oči)

Infekční onemocnění psů - PSINKA

29. září 2006 v 3:27 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Psinka

Zatímco očkování významně snížilo počet tohoto onemocnění, nějaká ohniska infekcí stále existují. Hlavním zdrojem infekce inhalace během kontaktu psů, příznaky se objeví do tří týdnů. Psi mladší jedno roku bývají napadení nemocí častěji. Psi, kteří přežijí mohou trpět díky deformovaným zubům nebo i rozvíjející se podrážděností. Klinické příznaky psinky jsou:
 • Tekoucí nos a oči
 • Kašel a dávení
 • Neobvyklá únava / letargie
 • Nechuť k jídlu a průjem
 • Po pár týdnech dochází k tvrdnutí polštářků na packách
 • Po pár týdnech až letech mohou být příznaky poškozených nervů v ticích a záchvatech

Infekční onemocnění psů - PARVOVIRÓZA

29. září 2006 v 3:26 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Parvoviróza psů

Parvoviróza psů je malý, ale extrémně odolný virus, který může přežívat v prostředí dlouhou dobu. Onemocnění se poprvé objevilo v sedmdesátých letech jako epidemie, která usmrtila mnoho tisíc psů. Hlavním zdrojem infekce jsou výkaly nakaženého psa; vir může být též šířen na botách, šatech člověka a na srsti a tlapkách psů. Onemocnění může vyústit v rychlou a vážnou dehydratací vedoucí k smrti.
Klinické příznaky parvovirózy jsou:
 • Deprese
 • Těžké zvracení
 • Odmítání krmiva a vody
 • Bolesti břicha
 • Silný, zapáchající, krvavý průjem

Zásady očkování štěňat

29. září 2006 v 3:16 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Zdraví
Zásady očkování štěňat
Mnoha vážným, i možná osudným nemocím můžete předejít očkováním. Je nezbytné navštívit veterináře s vaším novým štěnětem a nechat udělat celkovou prohlídku, včetně očkování, odčervení a odblešení, je-li potřeba.
Jedno očkování se obvykle skládá z 2-3 vakcín, ale záleží na tom co, který veterinář používá. Štěňata by měla být poprvé očkována ve věku 6 - 9 týdnů (záleží na druhu použité vakcíny). V současnosti se doporučuje (a je povinné pro většinu chovatelů) očkování proti parvoviróze, psince, žloutence, leptospiróze. Volitelné očkování jsou proti jednomu nebo více agens (např. očkování proti vzteklině). Štěňata by neměla mít přístup k cizím psům a nebo veřejnosti do 1-2 týdnů po druhém očkování. Každoroční přeočkování je také nutné k podpoře nepřetržité imunity. Štěňata by v době vakcinace měla být zdravá. V případě jakýchkoliv dotazů o očkování se ptejte vašeho veterináře.