Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Plánujete štěně golden retrievera ?

22. září 2006 v 15:23 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Výběr štěňete
Plánujete štěně zlatého retrievera ?
Přečtěte si následující řádky:
Inteligentní, odvážný, vytrvalý, s přátelskou povahou a nedbalou inteligencí, tak lze stručně a výstižně charakterizovat zlatého retrívra. Zlatý retrívr je vynikající lovecký pes. Retrívry vyšlechtili lovci a jejich jméno pochází z anglického slova "to retrieve", což znamená "přinášet zpět", tedy aportovat. V zemích, odkud retrívři pocházejí byli tito nasazováni k dohledávání zastřelené zvěře, hlavně pernaté, vodní a polní. Jejich hlavní úlohou bylo vypátrat ulovenou kořist a přinést ji svému pánovi.
Nejvýznamějšími vlastnostmi retrívra jsou vrozená záliba v přinášení různých předmětů, mimořádná záliba ve vodě, jemný stisk čelistí, snadná ovladatelnost, výrazná chuť k práci a ochota ke spolupráci se svým pánem. Jeho přátelská a mírná povaha, inteligence, trpělivost a přizpůsobivost ovšem retrívra předurčují i k úloze společenského domácího psa. Díky svým schopnostem se ale retrívři hodí i ke speciálnímu nasazení jako záchranářští a lavinoví psi, při vyhledávání drog a jako průvodci nevidomých.
Štěně u nového majitele
Ještě před tím, než vůbec člověk začne uvažovat,jakého psa si pořídí, je nutné odpovědně uvážit, zda je schopen zajistit psovi veškerou péči a lásku, kterou potřebuje pro spokojený život. Jakmile si pořídí jakékoliv zvíře, zejména retrívra, přebírá za něj zároveň odpovědnost. Je nemyslitelné vzít si štěně "na zkoušku" a při prvním problému je zase odložit. Nový majitel si musí uvědomit, že průměrný věk psa se pohybuje okolo třinácti až patnácti let a je povinností postarat se o pejska po celou tuto dobu. Nikdy by člověk na sebe neměl brát závazek péče o zlatého retrívra, pokud si není naprosto jist, že je schopen zajistit všechny podmínky pro jeho kvalitní chov. Bude muset obětovat část svého pohodlí a hodně času, trpělivosti a lásky, aby soužití s retrívrem bylo příjemné pro obě strany.
Při úvahách nad výběrem štěňátka se nový páníček musí nejdříve zamyslet nad důvodem, proč retrívra chce a jaké má podmínky pro jeho chov. V úvahu musí brát časové, prostorové, finanční a také své schopnosti výcvikáře. Musí předem pečlivě promyslet, zda je schopen se o psa postarat tak, jak je třeba.
Koneckonců rozhodnutí zvíře si nepořizovat může být projevem lidské zodpovědnosti a vyjádřením laskavého porozumění pro svět těchto báječných domácích oblíbenců !
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sona Hradcova Sona Hradcova | E-mail | 5. března 2007 v 12:08 | Reagovat

Dobry den.

Stojime pred vaznym rozhodnutim a rada bych Vas pozadala o radu.

Rady bychom s dcerou stene zlateho retrivra. Asi proto, ze uz jsme ho meli. Po rozvodu jsem ja 'vyfasovala' dceru, manzel psa. Moc se nam styska, Nele bylo devet let, kdyz jsme se rozesli, ale zmenily se nam dost podminky. Nemame zahradu, bydlime v Pardubicich v  byte ve druhem patre. Ja vim, ze to jsou klidni a spolecensti psi, ale presto...nebude ji to (urcite chceme zlatou holku-do naseho spolku) vadit? Dobre si uvedomuji jaky je to zavazek, ze je to nove miminko, to nam nevadi. Jen jestli ji nebude vadit ten byt. Co myslite? Poradite mi?

Dekuji a preji hezky den.

Sona Hradcova

2 martina martina | 27. března 2008 v 19:54 | Reagovat

ten je ale krásnej

3 petra petra | 5. července 2009 v 11:12 | Reagovat

nádherný štěně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.