Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata ! . . . ( Gene Hill )

Historie plemene

29. září 2006 v 2:07 | zlaty.retriever@seznam.cz |  Historie plemene
Historie plemene

Původ zlatého retrievera je obestřen mnoha historkami, pravdivost obsahu bude možno dnes jen velmi těžko přezkoumávat. Jisté je, že původ všech plemen retrievera leží v Newfoundlandu. Díky čilému obchodu s rybami - na začátku 19. století- mezi Anglií a Newfoundlandem, měli angličtí námořníci možnost se při svých pobytech v Newfounlandu seznámit se zde žijícími psy a pozorovat je při práci. Dokonce i při velmi nepříznivém počasí aportovali neúnavně tito psi lana lodí z vody, nebo aportovali z rybářských sítí vypadlé ryby. Byli z práce těchto psů, kteří s takovou chutí chodí do vody a jsou tak odolní vůči počasí, nadšeni, že v následujících letech přivezli několik jedinců do Anglie. Dá se říci, že tito psi vytvořili základ pro chov všech na britském kontinentu vyšlechtěných plemen retrieverů.
Historie GR lze korektně sledovat až do roku 1865. V tomto roce koupil lord Tweedmouth z Anglie jednoho žlutého Wavy-coated-retrievera od ševce z Brightonu. Ten zase získal tohoto psa jménem "NOUS" od jednoho pastevce jako vyrovnání dluhu. 1868 byl "NOUS" spojen s "BELLE". Tito vodou nadšení španělé byli známi jako velmi vytrvalí a dobří aportéři.
A v následujících 20-ti letech byli potomci od "NOUS" a "BELLE" s dalšími Wavy-coated-retrievery a Tweed-water-spaniely kříženi, mimo jiné také s Irskými setry a jedním pískově zbarveným Bloodhoundem. Postupně se z těhto spojení vyvíjel pes s velmi líbivým vzezřením a specifickými vlastnostmi pro náročnou "práci po výstřelu".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.